6/17/2019 1:58:41 AM

دوشنبه 27 خرداد 1398

تامين مالي به روش انتشار صکوک اجاره راهي جديد براي توسعه ناوگان حمل و نقل شهري
    
تعداد بازدید: 581
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1397/7/17

مدیرکل امور اقتصادی و خدمات مالی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از شهرداران خواست در مدت باقیمانده از سال برای تامین مالی خرید اتوبوس از ابزارنوین مالی صکوک اجاره با تضمین 50 درصد بازپرداخت اصل و سود توسط دولت استفاده نمایند.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور،‌ محسن كوشش تبار با بيان مطلب فوق، ضمن تأکید بر ظرفیت‌های قانونی ‌بند(د) تبصره(5) قانون بودجه سال 1397 کل کشور فرایند بهره‌مندی شهرداری‌ها از این بند قانونی را تشریح نمود.

وي در زمينه تبصره مذكور گفت:« شهرداري‌هاي كشور و سازمان‌هاي وابسته به آنها با تأييد وزارت كشور (سازمان امور شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور) تا سقف پنجاه و پنج هزار ميليارد (۵۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ريال اوراق مالي اسلامي ريالي با تضمين خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداري‌ها منتشر كنند. حداقل پنجاه‌درصد (۵۰%) از سقف اوراق موضوع اين بند به طرحهاي قطار شهري و حمل و نقل شهري و رفع آلودگي هوا اختصاص مي‌يابد. تضمين بازپرداخت اصل و سود اين اوراق براي اجراي طرحهاي قطار شهري و حمل و نقل شهري به نسبت پنجاه‌درصد (۵۰%) دولت و پنجاه‌درصد (۵۰%) شهرداري‌ها است و تضمين پنجاه‌درصد (۵۰%) سهم دولت برعهده سازمان برنامه و بودجه كشور مي‌باشد.»

كوشش تبار در ادامه با بيان اينكه از اوراق صکوک به‌عنوان یکی از اوراق مالی اسلامی می‌توان براي خرید اتوبوس موردنیاز شهرداری‌ها بهره گرفت، اظهار كرد: صکوک به‌عنوان اوراق بهادار با پشتوانه مالي تعريف می‌شود که بايد خود داراي ارزش باشد و نمی‌تواند براساس فعالیت‌های سفته‌بازی و سوداگرانه و درواقع فعالیت‌هایی که بدون خلق ارزش و کار صورت می‌گیرند، سودآوري داشته باشد. اوراق بهادار صکوک منابع مالي را با پشتوانه ترازنامه و دارایی‌های فيزيکي شرکت‌های خاص جذب می‌کنند.

وی همچنین در خصوص مزایای اوراق صکوک گفت: صکوک نقدینگی بانی را افزایش می‌دهد، دارایی‌هایی که نقدینگی پایینی دارند و یا غیر‌نقد هستند از ترازنامه خارج‌شده و وجوه نقد جایگزین آن می‌شود و بااینکه قسمتی از دارایی‌ها از شرکت بانی جدا می‌شود اما بااین‌حال بازهم بانی می‌تواند از دارایی‌ها استفاده کند.

وي ساير مزاياي اوراق صکوک را اينچنين عنوان نمود: ازآنجاکه صکوک با پشتوانه‌ دارایی منتشر می‌شود لذا دارای ریسک کمتر است و هزینه‌ي تأمین مالی را نیز کاهش می‌دهد و یک‌راه دیگر کاهش هزینه‌ تأمین مالی استفاده از افزایش اعتبار است. وي اضافه كرد: صکوک با فراهم کردن امکان تبدیل دارایی‌ها به اوراق بهادار به توسعه‌ي بازار سرمایه کمک می‌کند و چنانچه برای دادوستد اوراق صکوک یک بازار ثانویه فراهم می‌شود، آنگاه قابلیت نقد شوندگی این اوراق هم افزایش می‌‌یابد.

مديركل امور اقتصادی و خدمات مالی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در ادامه فرآيند انتشار صكوك را به اين شرح معرفي نمود: 1- تهيه خلاصه طرح توجيهي براي انتشار صكوك، 2- اخذ مجوز وزارت كشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های كشور)، 3- اخذ مجوز اوليه بانك مركزي، 4- مذاكره با بانك عامل جهت عامليت، 5- ثبت شركت واسط (SPV)،‌6- معرفي اموال منقول و غیرمنقول از طرف شهرداري به شركت SPV،‌7- انتقال مالكيت اموال مورد تأييد موضوع‌بند 6 به شركت SPV،‌8-اعلام عامليت بانك و شركت SPV به بانك مركزي و 9-اعلام موافقت نهايي با انتشار توسط بانك مركزي.

كوشش تبار در پایان ضمن تأکید مجدد برای بهره‌مندی شهرداری‌ها از این ابزار جدید اسلامی و برخورداری از تضمین50 درصدی توسط دولت از شهردارايها خواست براي آگاهي بيشتر به متون آموزشی ارائه‌شده در ‌دفتر امور اقتصادی و خدمات مالی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مراجعه نمايند.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
طراحی سایت سئو مرکز طراحی وب زئوس